Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

İstanbul'da Ramazan etkinlikleri nerede? Ramazan etkinlikleri ne zaman başlıyor?

Yaşam
1 Yorum

etkinlikleri ne zaman başlıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bugünden itibaren Maltepe, Yenikapı etkinlik alanları, Sultanahmet, Beyazıt meydanları ve Feshane'de "Ramazan İstanbul Etkinlikleri" düzenleyecek.

YaşamPerşembe 18.06.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, ramazan bu yıl Yenikapı ve Maltepe sahillerindeki şehir parklarında yaşanacak. İftar öncesi, iftar sonrası ve teravih namazı sonrası, tasavvuf müziğinden mehteran konserlerine ve şiir dinletilerine onlarca etkinlik İstanbullularla buluşacak. Tarihi Sultanahmet Meydanı, Asırlık Tatlar ve Sanatlar Sergisi'ne ev sahipliği yapacak. Gelenekselleşen kitap fuarı ise ramazanda Beyazıt Meydanı'nda hizmet verecek.

Maltepe etkinliklerin merkezi olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Maltepe sahilinde 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerine kurulan Avrupa'nın en büyük yaşam, spor ve eğlence merkezi ise Anadolu yakasındaki ramazan etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Etkinlikler iftar öncesinde çocuklara yönelik sahne gösterileri ve tasavvuf müziği dinletileri ile başlayacak. İftar sonrasında ise mehteran konserleri, sahne gösterileri, saray tiyatral gösterileri ve Hacivat-Karagöz gösterileri İstanbullulara aileleri ile birlikte keyifli anlar yaşatacak.

Ramazan etkinliklerinin Avrupa yakasındaki merkezi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 700 bin metrekare alan üzerine kurulan Yenikapı Etkinlik Alanı olacak. İftar öncesinde çocuklara yönelik sahne gösterileri ve tasavvuf müziği dinletileri ile başlayacak etkinlikler, iftar sonrasında da devam edecek. Mehteran konserleri, Hacivat-Karagöz gösterileri, saray tiyatral gösterileri ve yazlık sinema gösterimleri ile çocuklar için oyun grupları İstanbullulara güzel vakit geçirme şansı sunacak.

Maltepe ve Yenikapı'da kurulan alanlar İstanbulluların tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği şekilde hazırlandı. İstanbullular, kurulan çarşılarda; sıcak yemekten tatlılara, simitten Osmanlı Şerbeti'ne kadar geleneksel tatların yanı sıra el sanatları ürünlerinden giyime, kitaptan hediyelik eşyaya ihtiyaç duydukları her şeye ulaşabilecek. Etkinlik alanlarında ibadet etmek isteyenler için kurulan özel çadırlarda yaklaşık 2 bin kişi teravih namazı kılabilecek.

Asırlık Tatlar ve Sanatlar Sultanahmet'te

İstanbulluların ramazan ayında yoğun ilgi gösterdiği tarihi Sultanahmet Meydanı, bu yıl da Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı'na ev sahipliği yapacak. Çarşıda İstanbul'la özdeşleşen firmalar ürünlerinin sunumlarını gerçekleştirecek, unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımı yapılacak. Ziyaretçiler, ebru, çini, tezhip gibi geçmişi eskilere dayanan sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme şansına sahip olacak.

Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı, her yıl olduğu gibi bu yıl da dinletiler, şiir ve konserlerin İstanbul halkıyla buluşmasına sahne olacak. Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı, iftar öncesi, iftar sonrası ve Teravih Namazı sonrasında tasavvuf müziğinden sema gösterilerine, mehteran konserlerinden geleneksel gösteri sanatlarına ve çocuk eğlencelerine kadar çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı Beyazıt'ta

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, ziyaretçileriyle bu yıl da Beyazıt Meydanı'nda buluşacak. 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, ziyaretçilerine dünyaca ünlü yazarların kitaplarını büyük indirimlerle sahip olma imkanı sağlayacak.

Fuarda, 180 yayınevinin her okuyucu profiline hitap eden kitaplarını bulmak mümkün olacak. 34. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında ramazan sohbetleri, Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde İstanbulluları ağırlayacak. Ramazanın ilk günü başlayacak olan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Kadir Gecesi'nde yazarların katılımıyla yapılacak.
Haberin devamını okumak için tıklayın Forumda Tartışmaya AçYorumlar

|