Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

Yargıtayda Mülkiyet Hakkı Semineri

Yüksek Yargı
3 Yorum

- Yargıtay Birinci Başkanı Cirit: - "Yargıtay Başkanlığı olarak AİHM tarafından ortaya konulan, uluslararası kabul görmüş insan hakları standartlarına uyum konusuna büyük önem vermekteyiz"

 

ANKARA (AA) - Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince (AİHM) ortaya konulan, uluslararası kabul görmüş insan hakları standartlarına uyum konusuna büyük önem verdiklerini söyledi.

Cirit, Yargıtay Konferans Salonunda düzenlenen "Mülkiyet Hakkı Alacak ve Marka" konulu seminerin açılışında konuştu.

AB uyum sürecinde yürüttükleri stratejik plan kapsamında İnsan Hakları Komisyonu oluşturduklarını belirten Cirit, komisyonun faaliyetleri çerçevesinde ilk semineri "lekelenmeme hakkı" konusunda gerçekleştirdiklerini anımsattı. Cirit, seminerin çok faydalı geçtiğini ve güzel yansımaları olduğunu dile getirdi.
Haberin devamını okumak için tıklayın Forumda Tartışmaya AçYorumlar

Tarık Şentuna

 Özellikle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının kabulünden sonra (aslında çok  daha öncesinde Anayasa 90/son maddesinde 2004 yılında yapılan değğişiklikten sonra) insan haklarını korumada Derece Mahkemelerinin işlevi çok önemlidir. Zaten 6216 sayılı yasa, gerekçesinde ve Anayasa Mahkemesinin bireysel başvurular üzerine verdiği karar gerekçelerinde de belirtildiği üzere; insan haklarına saygı öncelikle Derece Mahkemelerince sağlanır. Bu nedenlerle Adli Yargıda özellikle ceza ve ceza yargılaması alanında bireysel başvuru kararlarının yansımaları konusunda Eğitim, seminer faaliyetlerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Okan Albayrak


|