Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

Hukuk fakültesi isteyenler dikkat?

Hukuk Eğitimi
0 Yorum
Nazan Güçkan

Hukuk fakültesi isteyenler dikkat?

Üniversite tercihinde hukuk fakültesi yazacaklar bu yıl daha dikkatli olmalı. Puan türünün değişmesi ve baraj puanı uygulaması sebebiyle hukuk puanlarında sapmalar yaşanabilir.

Üniversite sınavına giren adayların önemli bir bölümünün gözü Hukuk Fakültesi’nde. Bu yıl ilk kez uygulanan baraj kuralına göre, hukuk isteyen adaylara sıralamada ilk 150 bine girme şartı konuldu. Ayrıca puan türü değiştiği için hukuk bölümlerinin puan ve başarı sıraları kılavuza yazılmadı. Bu durum hedefi hukuk olan adayların zihnini kurcalıyor.

PUAN TÜRÜ DEĞİŞTİ

Geçen sene TM-2 puan türünden öğrenci olan hukuk, bu yıl TM-3 puan türünden öğrenci alacak. Öncelikle, bir bölümün puan türünün değişiminin diğer bölümlerin tercihini ne düzeyde etkileyeceği teknik bir konu. Çünkü bir bölümün puanının oluşumunda; bölümün kontenjanlarındaki artış ve azalış ile o bölümü tercih edecek öğrencilerin eğilimleri etkin oluyor. Puan hesaplamalarına bakıldığında genelde TM-2 ile TM-3 puan ve başarı sıralaması arasında benzerlik gözleniyor.

 

HUKUK PUANLARINI HANGİ UNSURLAR ETKİLEYECEK?

1-Hukuk fakültelerindeki kontenjan değişimleri. Ankara, İstanbul, Marmara, Selçuk hukuk kontenjanları yüzde 10 azalırken, diğer hukuklarda 1.055 adet kontenjan artışının gerçekleşti

2-Hukuk fakültelerinin puan türü değişimi. Daha önce TM-2 puan türünden öğrenci alınırken bu sene TM-3 puan türünden alınacak.

3-TM-3 puan türüne test katkı oranlarının değişimi. Matematik- Geometri testlerinin ağırlığı yüzde 30’dan 23’e düşürüldü. Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya-1 testlerinin ağırlığı ise yüzde 30’dan yüzde 37’ye yükseltildi.

4-Bu seneki testlerin ortalama netleri ve st. sp. değişimi.
Haberin devamını okumak için tıklayın Forumda Tartışmaya AçYorumlar

|