Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

Azapağası: Yargıtay ve Danıştay içtihat mahkemesi olacak

Genel Haberler
0 Yorum

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Alpaslan Azapağası,"istinaf mahkemeleri" olarak da adlandırılan bölge adliye mahkemelerinin 20 Temmuz itibarıyşa faaliyete geçeceğini böylelikle yargıda etkinlik ve verimliliğin artacağını söyledi


Azapağası, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yargı sisteminde reforma gidilmesi gereken alanlar olduğunu dile getirerek, yargı reformlarına sistematik ve bütüncül bir şekilde baktıklarını söyledi.

Yargı reformları kapsamındaki en önemli çalışmalardan birinin, hem yargılama sürelerini azaltacak hem de Yargıtay ve Danıştayın iş yükünü azaltmaya yönelik istinaf mahkemelerinin hayata geçirilmesi olduğunu belirtti. Bu mahkemelerin kurulmasıyla aynı zamanda Yargıtay ve Danıştayın da hep söylenen "içtihat mahkemesi" olma hüviyetinin güçleneceğini ifade eden Azapağası, şunları kaydetti: "Bölge idare ve bölge adliye mahkemeleri 20 Temmuz itibarıyla faaliyete başlayacak. 7 yerde bölge idare, 7 yerde de bölge adliye mahkemeleri kurulmuş olacak.

Bu, bölge adliye mahkemelerinin diğer bir ismi olan istinaf mahkemelerinin kurulmasıyla yargıda etkinlik ve verimlilik artmış olacak. Buradaki temel gaye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesinde yer alan adil yargılama hakkı böylece yerine getirilmiş olacak. Türkiye'de eskiden beri hep dile getirilen Yargıtay ve Danıştayın, içtihat mahkemesi hüviyeti kazanmasıyla ilgili temenni de bu şekilde gerçekleşmiş olacak. Vatandaşlarımız haklarını daha etkili ve verimli bir şekilde alacaklar. Bu mahkemelerin kurulması ile gerek hukuk alanında gerek ceza gerekse idari yargı alanında, davaların büyük bir kısmı Yargıtay ve Danıştaya gitmeden kesinleşmiş olacak."

MAHKEME PRATİĞİ ÜNİVERSİTELERE TAŞINACAK

Azapağası, bütüncül olarak baktıkları yargı reformu içinde Türkiye'de hukuk eğitimi ile yargı pratiği arasındaki kopukluğun giderilmesinin de bulunduğunu söyledi. Yargının üç temel unsurunun uygulayıcılarının yetiştiği hukuk fakültelerindeki teoriyle yargı pratiği arasındaki kopukluğu ortadan kaldırmak için "Hukuk Klinikleri Projesi" başlattıklarını belirten Azapağası, "Bunu yakında Türkiye genelindeki tüm hukuk fakültelerinde başlatmayı düşünüyoruz. Yakında bununla alakalı bir sempozyumumuz var, hukuk fakültesi dekanlarıyla birlikte toplandıktan sonra bunu tüm ülkeye yaygınlaştıracağız." diye konuştu.

ADLİ YARDIM DAHA ETKİN HALE GETİRİLECEK

Yargı alanında hayata geçirmeyi planladıkları bir yeniliğin de adli yardım konusunda olacağını dile getiren Azapağası, halen uygulanan adli yardımı daha etkin ve verimli hale getirmek üzere AB destekli proje başlattıklarını belirtti.

Azapağası, adli yardımın, fakir fukara kesime ücretsiz avukatlık hizmeti sunulması anlamına geldiğini ifade ederek, "Bu konuda Avrupa Birliği projesi başlattık. Fransa, İspanya ve Litvanya ile birlikte. İki yıllık bir proje bu. Türkiye'deki adli yardımı daha etkili ve verimli hale getirmesini amaçlıyoruz. Son zamanlarda Türkiye, mültecilerin akın ettiği bir ülke haline geldi. Milyonlarca insanın hukuki yardıma ihtiyacı var. Bu konuyu da ele almayı düşünüyoruz." dedi.

AA
Haberin devamını okumak için tıklayın Forumda Tartışmaya AçYorumlar

|