Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Türk hakim ve savcısının hukuk bilinci batılı ülkelerin üstündedir.

Genel Haberler
1 Yorum

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Adalet Projesi'nin hazırladığı  "Hukukun Üstünlüğü Endeksi"nde Türkiye son dönemlerde yoğunlaşan Türkiye aleyhtarı kampanyalara ve çalışmalara uygun olarak 126 ülke arasında 109. sırada gösterildi. Türkiye'nin, hukukun üstünlüğü endeksindeki yerine ilişkin Sözcü Gazetesi yazarlarından Deniz Zeyrek'e açıklamalarda bulunan Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz projenin yayınladığı endekse tepki gösterdi.


Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz,
 şu anda hakim ve savcı sayısının 20 bin civarında olduğuna, bu sayının Kasım'da 23-24 bini bulacağına dikkat çekti.  Hem kendilerinin hem hakim savcıların adaleti sağlamak için canla başla çalıştıklarını söyleyen Yılmaz, endeksin karalama amaçlı yaklaşımıyla ilgili olarak şöyle konuştu:


"İçtenlikle söylüyorum. Hukukun üstünlüğü, bütün dünya hukukçularının ortak ilkesidir. Fransa'daki hukukçu da Türkiye'deki hukukçu da bunu ilke edinir. 40 yıldır bu mesleğin içindeyim. Türk hakim ve savcısının, Türk hukuk sisteminin hukuk bilinci Batılı ülkelerin üstündedir. İçtihat zenginliğimiz, hukuk fakültelerimizin yüksek standardı konusunda çok iddialıyız. Son zamanlarda iş yükünün artması gibi sorunlar yaşadığımız doğrudur. İş mahkemesinden, terörle ilgili ağır ceza mahkemesine, iş yükümüz dünya ortalamasının çok üstündedir.  3.5 milyon hukuk, 2.5 milyon ceza davası, 7 milyon hazırlık soruşturması var. Bu iş yükü baskısına sosyal medya baskısını, kamuoyu baskısını, günlerce ara vermeden duruşma yapmanın yorgunluğunu eklememiz lazım. Hukukçu kalitesi, hukukçu birikimi ve çalışma azmi konusunda dünyanın hiçbir ülkesinden geride değiliz. Sansasyonel bir kaç durumdan yola çıkarak, bizi ve hakim-savcılarımızı hiç dinlemeyerek böyle bir tespit yapılamaz."Adalet Gündemi Hukuk ve Yaşam Portalı
Forumda Tartışmaya AçYorumlar

Muhammet Topaloğlu

"Türk hakim ve savcısının, Türk hukuk sisteminin hukuk bilinci Batılı ülkelerin üstündedir. "|