Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, bylock kullanıcısı hiçbir hakim ve savcı görevine devam ettirilmemiştir.

Adalet Gündemi
0 Yorum

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, yargıda ankesör ve bylock iddialarını içerir haberlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamada "Bugün bazı haber sitelerinde yer aldığı şekli ile; 21 Mart'ta 4 Yargıtay üyesi ile bin 500'e yakın hakim-savcı hakkında ankesörden soruşturma başlatıldığı haberi üzerine, Aynı gün bir açıklama yapan HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz'ın "Gündemimizde böyle bir soruşturma yok 1.Daire'nin bin 500 hakim ve savcıyla ilgili verdiği soruşturma izni de mevcut değil" diyerek, haberi yalanladığını, ancak daha sonra ki bir haber üzerine ise yine HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz'ın Twitter hesabından, bir önceki haberi doğruladığının belirtilmesi karşısında, yanlış anlaşılmaları önlemek, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına bir kez daha açıklama yapma gereği duyulmuştur.

1-Daha önce de ifade edildiği üzere HSK Birinci Dairesi tarafından (Ankesörlü telefon aramasından kaynaklanan) 1509 hakim - savcı hakkında verilmiş bir inceleme ve soruşturma izni kesinlikle yoktur.

2-Son haberde bildirilen İzmir Başsavcılığının yaptığı ankesör soruşturmasında ismi geçen ve hakkında soruşturma yapılan görevdeki ilk derece hakim sayısı üç kişidir. Haberde de belirtildiği gibi iki hakim idari yargıda bir hakim ise adli yargıda görevlidir.

Yine bu soruşturma kapsamında bulunan dört hakimin ise HSK genel kurulunca daha önceden meslekten çıkartıldığı görülmüştür.

3-Hâkimler Savcılar Kuruluna çeşitli yollarla ulaşan ihbar, şikayetler ile etkin pişmanlık nedeniyle verilen ifadeden ve bylock içeriklerinden çıkan sonuçlardan ciddi görülenler HSK teftiş kurulunca incelenip, soruşturulmakta ve HSK Genel Kurulunca gereken kararlar alınmaktadır. En son 12.07.2019 tarihinde bu değerlendirme yapılmış, 17 hakim ve savcıdan son savunmaları istenmiş, bunların 9 una görevden el çektirilmiştir. Teftiş Kurulunun İncelemeleri tamamlandıkça HSK ya ulaşmış her ihbar ve şikayet Genel Kurulda değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır.

4-Bylock listelerinde yer alan (morbeyin sebebiyle listeden çıkan ve hakkında bu delil dışında delil bulunmayanlar hariç) hiçbir hakim ve savcı göreve devam ettirilmemiş, bütün kamu idarelerinden önce bu konuda gereken kararlar süratle verilmiştir.

5-Açıklamalar değerlendirildiğinde; baştan beri söylendiği üzere 1500 hakim hakkında, salt ankesörlü telefon kullanımı ile ilgili bir soruşturma izninin bulunmadığı nettir. İzmir Başsavcılığı ihbarı ise dördü daha önce ihraç edilen yedi hakime ilişkindir. Saygı ile arzolunur." ifadelerine yer verildi.


Adalet Gündemi Hukuk ve Yaşam Portalı
Forumda Tartışmaya AçYorumlar

|