Mehmet Yılmaz
E-mail Adresiniz :
Şifreniz :
  Beni Hatırla
Haber Kategorileri
Yeni Haber Ekle
AG Haber Ekle
Hukuk Eğitimi
Genel Haberler
Yüksek Yargı
Yasama
Avukatlık
İnsan Hakları Mahkemesi
Yaşam
Adalet Gündemi
paralel
Mahkeme Haberleri
Kadına karşı şiddet
Online Üyeler
Online üyeleri görebilmek için üye olmanız gerekmektedir. Buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.
Şiirler
Yeni Şiir Ekle
Tüm Şiirler
İstatistikler
İstatistik bilgileri görebilmek için üyelik girişi yapmalısınız.

Adli Ara Verme/Adli Tatil Uygulamasına Devam Edilmelidir.

Adalet Gündemi
0 Yorum

       Kamuoyunda ve sosyal medya platformlarında 2020 yılı adli tatil uygulamasının yapılmamasına yönelik yasal değişiklik talebini içerir paylaşımlara yer verildiğinin görülmesi üzerine yargılama sistematiği ve uygulaması açısından önemli bir mekanizma olduğu herkes tarafından kabul edilen adli ara verme ile ilgili olarak bir kaç esasa değinmek yararlı olacaktır.

        Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra bütün dünyayı etkisi altına alan ve insanlığı tehdit eden Covid 19 virüsünün ülkemizde de görülmesi üzerine yargılama faaliyetleri dahil birçok alanda sosyal mesafeyi korumaya, izolasyonu sağlamaya yönelik en uygun tedbirler yetkili organlar tarafından alınmış ve sağlıklı sonuçlar doğuracak şekilde uygulanmaya konulmuştur. Adalet Bakanlığı ve Hakimler Savcılar Kurulu da seri kararlar alarak yargı teşkilatı mensupları ve adliyelere gelmesi muhtemel vatandaşlara ilişkin önemli tedbirlere imza atmışlardır. Bu kapsamda acele işlerden sayılmayan veya tutukluluk tedbiri bulunan yargılama dosyaları haricinde kalan işlerin ve işlemlerin 30 Nisan tarihine kadar ertelenmesine, yapılması zaruri olan işlerin ve işlemlerin de esnek çalışma uygulamaları çerçevesinde uzak    tan gerçekleştirilmesine olanak tanınmıştır.

        Esnek çalışma sistemi kapsamında tutuklu dosyalar ile acil  iş ve işlemler haricinde hakimlere ve Cumhuriyet Savcılarına uzaktan çalışma imkanı tanınmış olmasına rağmen hakimlerimiz ve Cumhuriyet Savcılarımız görevleri dahilinde adliyelerde izolasyona bağlı kalarak yada evlerinde VPN kullanmak suretiyle çalışmalarını sürdürmektedirler. Ayrıca belirtmek gerekir ki infaz mevzuatındaki değişiklikler kapsamında hali hazırda birçok hakim, Cumhuriyet Savcısı ve adliye personeli yoğun önlemlerle adliyelerde çalışmalara aralıksız devam etmektedirler. Bu olağanüstü dönemin bir tatil süreci olarak algınması mümkün olmadığı gibi hakimlerimiz, Cumhuriyet Savcılarımız ve adalet çalışanlarımız tarafından da her zaman ki diğer tüm işleyişin ötesinde bu süreçte gerek sağlık çalışanlarına, gerek ekonomik hayata yönelik suçlar boyutuyla adli süreçler ile  adliyelerde devam eden adli hizmetlerin işleyişi noktasında idari tedbirler Covid 19 salgınıyla mücadele kapsamında hassasiyetle yürütülmektedir. 

        Sağlık Bakanlığımız tarafından paylaşılan veriler ile uzmanların değerlendirmelerinden yapılan çıkarımlar esas alındığında Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında izolasyon ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yargılama faaliyetlerinin devam edebileceği öngörülmektedir. Pandemi ile mücadele kapsamında yargı alanında alınan tedbirlerin dünyadaki uygulamalar ile benzerlikler taşıdığı da bilinmektedir.  Uygulanan bu tedbirlerin esnetilmesi ile birlikte adli tatil döneminde yasa gereği yürütülmesi olanaklı yada zorunlu olan yargısal faaliyetleri, icra işlerini ve işlemlerini engellemesinin de mümkün olmayacağı düşünülmektedir. Ayrıca; ülke vatandaşlarımızın tamamının geçirmekte olduğu zor dönemden hakimlerimizin, savcılarımızın ve adalet çalışanlarımızın da en üst seviyede etkilendikleri düşünüldüğünde çalışan eş ve öğrenci olan çocuklarıyla birlikte yararlandıkları adli tatil/ara verme uygulamasının devamı çok önemli bir ihtiyaca cevap olacaktır.

        Adli Tatil/Ara Verme uygulamasının yargılama faaliyetlerine sağladığı yarar, pandemi ile yapılan mücadeleden bağımsız olarak geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen uygulamalardan elde edilen tecrübelerle de sabittir.  Adli Tatil/Ara Verme uygulamasının  devam etmemesi durumunda hakimlerimizin ve Cumhuriyet Savcılarımızın yıllık izinlerinin 3-4 aylık bir zaman dilimine yayılması nedeniyle yargısal faaliyetlerin tam kapasite olarak yerine getirilmesinin uzun bir sürenin geçmesinden sonra gerçekleşeceği de bilinen ve daha önceden yaşanan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Hakimlerimizin ve Cumhuriyet Savcılarımızın kararname, adalet çalışanlarımızın  atama dönemlerinin yaz ayları içerisinde olması nedeniyle ilişik kesme, yeni görev yerinde göreve başlama,  taşınma, müstemir yetki belirlenmesi vs. durumların yargısal faaliyetleri ve işlemleri sekteye uğratmaması için adli tatil/adli ara verme uygulamasının devamının daha pozitif nitelikte sonuçlar vereceği  anlaşılmaktadır.

       Belirttiğimiz nedenlerden  yargı sistemimizin yerleşik uygulamalarından olan ve yargılama faaliyetlerine olumlu/direkt katkı sunan adli ara verme/adli tatil uygulamasının bu aşamada devamının daha sağlıklı olacağını ifade ederek bugüne kadar eksiksiz  ve en iyi şekilde yürütülen Covid 19 mücadelesinde devletimize başarılar dileriz.
Adalet Gündemi Hukuk ve Yaşam Portalı (adaletgundemi.net)

    

     

    
Forumda Tartışmaya AçYorumlar

|